EXPEDICE
SEVERNÍ PÓL
2010

Rozhovor s Františkem na HoryDoly.cz

Touha po nevšedním zážitku na Severním pólu – Kuba Turek, redaktor portálu HoryDoly.cz, vyzpovídal Františka těsně před začátkem expedice.

 

Proč jste si vybral právě severní pól a nehostinné ledové kraje?

Z mé strany se jedná o určitou touhu po nevšedním zážitku. Co jsem měl možnost zatím zjistit, jsme zatím jedinou českou expedicí, která letos jde na Severní pól.

Byl jste v Himálaji. Jaké očekáváte rozdíly na nejvyšších horách planety a v Arktidě, kde se budete pohybovat po hladině zamrzlého moře?

Základním rozdílem mezi Himalájemi a Severním pólem je nadmořská výška, takže očekávám, že se mi bude lépe dýchat. Velkou neznámou je pro mě extrémní zima, kterou jsem v Himálajích nepoznal. Většinou se jednalo o trekkingové výpravy nepřesahující 6000 metrů nad mořem.

Co jste musel nacvičit a prostudovat před odjezdem do Arktidy? Liší se potřebné znalosti a dovednosti od běžné vysokohorské turistiky?

Velký rozdíl není. Hlavně bude záležet na fyzické kondici účastníků expedice.

Proč jste si vybral za průvodce právě Miroslava Jakeše? Znal jste ho předem, nebo vás ovlivnila spíše jeho popularita?

Pokud se chystám na tak dlouhou cestu po zamrzlém moři, chci mít jistotu, že mě povede člověk, který s tím má zkušenosti. Takže zcela jistě to byla popularita a známost pana Jakeše, ze které vyplývá důvěra v jeho schopnosti.

Jak velká skupina půjde s vámi?

Zprvu jsme s Miroslavem Jakešem připravovali pouze dvoučlennou výpravu, ale v závěrečných fázích přípravy expedice jsme se spojili s dalšími polárníky a nyní se jedná o šestičlennou mezinárodní výpravu.

Můžete popsat plánovanou trasu?

Jedná se o trasu nazvanou Last Degrese Track, tedy od 89° do 90°severní šířky, což je Severní pól. V reálu se jedná o zhruba 100 až 150 kilometrů pochodu, jehož délku zásadně ovlivňuje driftování ledu. Celou trasu jdeme sami, bez možnosti jakéhokoli zásobování. Po dosažení Severního pólu se budeme vracet vrtulníkem.

Kolik kilogramů budete mít s sebou?

Vzhledem k úplné autonomii během cesty za sebou potáhneme saně naplněné potřebným materiálem, jídlem a oblečením, které budou vážit zhruba 60 až 80 kilogramů. Na zádech poneseme patnáctikilové batohy s osobními věcmi, kamerou, satelitním telefonem a podobně.

Na kolik peněz taková expedice přijde?

Celkově expedice pro šest lidí vyjde na stovky tisíc korun. Vzhledem k tomu, že každý účastník platí poměrnou část, nejedná se o žádnou horentní sumu.

Můžete prozradit čím se zabýváte ve svém profesionálním životě?

Podnikám v oblasti telekomunikací.

 

Rozhovor v původním vydání naleznete na http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=12795.

 

Datum: 4. dubna 2010
Autor: Kuba Turek