EXPEDICE
SEVERNÍ PÓL
2010

Noemova sýpka

Sýpka u severního pólu spasí lidstvo při případné katastrofě s globálními následky.

Armagedon a představa vymření lidstva nezaměstnává fantazii pouze hollywoodských filmařů. Na norském ostrově v blízkosti severního pólu byla vybudována sýpka, ve které se nalézají až tři miliony různých semen ze všech koutů světa. Jako Noemova archa má zachránit člověka v případě přírodní katastrofy, která by mohla nastat například během srážky Země s asteroidem nebo katastrofy způsobené změnami klimatu. Sýpka může „pomoci“ i v případě nukleární války.

 

Stavbu sýpky za pět milionů dolarů financovala Norská vláda. Objekt byl dokončen roku 2008 a je zapuštěn 120 metrů hluboko do skály na odlehlém arktickém souostroví Špicberky. Ochránit ji má také okolní věčně zmrzlá půda, zvaná permafrost.

 

Sýpku neohrozí ani tající ledovce

Architekti z organizace Global Crop Diversity Trust, které byl svěřen úkol "uchovat rozmanitost rostlinných druhů na věčnost", přemýšleli futuristicky. Vytvořili modely klimatických změn, jak by se mohly v drastické podobě vyvíjet v příštích 200 letech. A  to včetně tání ledovců na obou pólech a v Grónsku. Stavba by podle jejich výpočtů měla zůstat nad hladinou moře.

 

Důležité pravidlo: nespoléhat na lidi

Arktická sýpka má sloužit jako rezervní fond v globální síti semenných bank, jimž bude také v případě potřeby doplňovat zásoby. Vzorky semen budou uskladněny při teplotě -18 ̊C. Doba zmražení se přitom liší podle druhů rostlin tak, aby semena byla schopná opět vyklíčit. Například hrášek přežije pouze 20 až 30 let. Slunečnice nebo obilí jsou naopak životaschopné i po desítkách až stovkách let.

 

Nedůvěra v odpovědnost člověka jako druhu je zjevná i z organizačního chodu sýpky. Žádní zaměstnanci tu nepůsobí na plný úvazek, osobně zkontrolovat stav zásob přichází někdo pouze jednou za rok.

 

Zdroj: iDnes.cz, 9.2:2007, anv

Datum: 4. dubna 2010