EXPEDICE
SEVERNÍ PÓL
2010

Don Quijotové

Středa 7. dubna byla opět náročný den. Po devíti hodinách vyčerpávajícího pochodu nás čekala další dřina. Brodění se torosy a vodou, kdy jsme si na některých úsecích museli sundat i lyže, abychom prošli, nahradil 1,5hodinový boj o postavení stanu. Rychlost větru dosahovala až 100 km/hod. Ve 22:37 hodin večer nám k pólu zbývá 42,5 kilometru…

 

Na cestu jsme se dnes vydali až v poledne, kdy se trochu zlepšilo počasí. Až do 16:00 bylo teplo kolem -10̊ C, ale špatná viditelnost. Po 17. hodině pak nastoupila sněhová bouře s větrem o síle až 100 km v hodině, se kterou jsme bojovali téměř hodinu a půl, abychom postavili stany. Vše máme mokré. Jediné suché místo je vnitřek spacáku – doufám, že mi to vydrží :).

 

Když jsme dorazili na stanoviště, GPS ukazovala souřadnice N89 37.175 E143 03.518. Během následujících dvou hodin nás ale vítr zavál opět dále od pólu o celých 3,5 kilometru. Takže po devíti hodinách pochodu a boji s větrem jsme od cíle vzdálení 42,5 kilometru.

 

Abychom dostáli předsevzetí dosáhnout pólu ve stanoveném termínu, musel by nám pomoci „někdo zhůry“! Bereme to zatím s nadhledem a říkáme si, kde se stala chyba… že bychom chybně klikli na odkaz cestovní kanceláře a místo na dovolenou k moři jeli na pól…? :)

Datum: 8. dubna 2010
Autor: František Zeman