EXPEDICE
SEVERNÍ PÓL
2010

Dobývání začíná

Aktuálně jsme na pozici N89 38.941 E132 20.222. Po dlouhých 11 hodinách pochodu a 14 kilometrech jsme na místo stanování dorazili později, než kterýkoliv den předtím ve 20:45 hodin. K dosažení pólu nám zbývá 39,2 kilometru, respektive 42 kilometrů připočítám-li i předpokládaný pohyb driftu směrem na zpět na jiho-východ.

 

Cestou je všude spousta vody, torosů a led je velmi slabý. Na trase jsme potkali jednoho amerického polárníka, který během úterka spadl dvakrát do vody. Dnes byla cesta skutečné dobrodružství… navíc fičel ještě silnější vítr než v pondělí, a to jsem si myslel, že už to víc ani foukat nemůže. Odhaduji, že rychlost větru byla 60-80 km/hod. Viditelnost byla téměř nulová, slunce jsme viděli za celý den na pouhých pět minut. Za těch 5 minut jsme ale byli vděční. Naštěstí se slunce objevilo večer a nám se díky němu podařilo nalézt vhodné místo pro postavení stanů.

 

Vzhledem k nepřízni počasí mě napadají hříšné myšlenky, že se nám ve stanoveném čase nepodaří pólu dosáhnout. Další nepříjemností jsou zásoby benzínu, které se den ode dne menší. Benzín je pro nás nezbytnou položkou, díky němu jíme, pijeme a spíme v relativním teple. Snad s ním vyjdeme…

 

Rád bych poděkoval všem za SMS, které mi posíláte. Jsou pro mě velmi povzbuzující. Bohužel Vám na ně nemohu odpovídat přímo, a tak alespoň touto cestou přijměte velké díky!

Datum: 8. dubna 2010
Autor: František Zeman