EXPEDICE
SEVERNÍ PÓL
2010

Camp Barneo

V dubnu roku 2007 byla její poloha stanovena na 89°31.5′N 30°27′W / 89.525°N 30.45°W / 89.525; -30.45. Nicméně, severní větry proudící k jihovýchodu rychlostí o 0,8 km za hodinu způsobují změnu její polohy.

Vzhledem k neustálému pohybu ledu v Severním ledovém oceánu, musí být tábor Barneo na začátku každého roku přestavěn. Barneo není pouze stanový tábor, ale slouží také jako přistávací plocha. Tábor spolu se speciálně buldozery upravenou přistávací dráhou v rozměru 1200 x 60 metrů tvoří unikátní ledový komplex, který dokáže přijmout i takové stroje jako je Antonov An-74.

Ledový camp je hlavní součástí infrastruktury, kterou využívají polárníci směřující k Severnímu pólu, ale i personál základny. Stany v táboře jsou konstruovány se speciálními pevnými rámy a jsou vyhřívané, přičemž teplota uvnitř se pohybuje mezi 15 - 18̊C.

Největší ze stanů tvoří stan pro zaměstnance a stan pro návštěvníky, které jsou propojeny zvláštním kuchyňským blokem. Návštěvnický stan je hlavním místem pro setkávání, jenž funguje jako jakési středisko, kde se návštěvníci navzájem poznávají a získávají potřebné informace k pobytu. Snídaně, obědy a večeře jsou servírovány právě zde v předem určené časy. Malé občerstvení, horký čaj a káva jsou zde k dispozici 24 hodin denně. Z hlediska ubytování pojme návštěvnický stan až 12 osob. Personál základny pak žije odděleně v individuálních modulech.

Zajímavou součástí tábora jsou bio-toalety. V kampu se dále nachází skladovací a provozní moduly a v případě potřeby je přítomen také lékař pro první pomoc.

Satelity hlavního tábora jsou věděcko-výzkumný camp a camp pro posádky helikoptér a letadel.

Hlavním rozdílem mezi campem Barneo a jinými podobnými projekty v Antarktidě je nutnost jeho každoroční přestavby z důvodu nemožnosti udržet jeho polohu díky dráze plovoucí kry.

Datum: 3. dubna 2010
Autor: František Zeman